Poszukujesz inwestycji?
Dołącz do Finansowego SPA

Moje inwestycje w złoto – jak pogodzić piękne monety z tańszymi sztabkami?

Założenia dotyczące moich prywatnych inwestycji w złoto są relatywnie proste – to niesystematyczne zakupy złota, przez co nie przejmuję się zmianami cen.

Ale tu pojawia się 'problem’:

 • złote monety bulionowe są nieco droższe (w przeliczeniu na gram) niż certyfikowane sztabki
 • ale są za to ładniejsze
 • ciężko przejść obok tego obojętnie
 • trudno trzymać kolekcję złota po prostu w mieszkaniu – z uwagi na jego wartość
 • ale miło byłoby od czasu do czasu na złoto spojrzeć…

Najrozsądniej byłoby kupować inwestycyjnie wyłącznie sztabki. Przy sprzedaży liczy się wyłącznie waga kruszcu. Po co przepłacać za monety?


W złoto możesz inwestować wraz ze mną

Złoto inwestycyjne zakupisz z moim pośrednictwem. Sprawdź.


Też miałem te rozterki. I mam własne rozwiązanie

Inwestycję w złoto podzieliłem na trzy części:

 • część typowo inwestycyjną – czyli sztabki 1 uncjowe
 • część inwestycyjną – kolekcja kilku monet 1-uncjowych (bo zawsze chciałem takie mieć…)

I osobno:

 • cześć do podziwiania: kupiłem kilka różnych monet – ale o wadze 1/4 uncji, i kilka małych gramaturowo sztabek + szkło powiększające 🙂

W ten sposób część do podziwiania mam po prostu w domu. Są to miniaturowe monety o niewielkiej wartości. Pozostała część jest bezpiecznie przechowywana.


W czym przechowuję złoto?

Trochę czasu zajęło mi dobranie 'drobiazgów’ – aby było i ładnie, i praktycznie.

Część inwestycyjna – monety 1 uncjowe

Założenie: nie więcej niż 9 różnych monet – w formie ’kolekcji’.

Zdecydowałem się na asortyment firmy Leuchtturm (dostępne np. na Allegro). Z serii Quadrum – gdzie monety przechowuje się w kwadratowych (bok=5 cm) plastikowych opakowaniach – z pianką wyciętą pod rozmiar konkretnej monety). Czyli zamiast okrągłych opakowań – korzystam z opakowań kwadratowych.

Aby docelowo skupiać się bardziej na sztabkach – opakowanie na monety ma miejsce na 9 monet. Dodatkowo zakupiłem jeszcze drewniane pudełko na jedną monetę – gdzie umieściłem Krugerranda. Zastosowanie: organizowałem kiedyś turnieje w grę Cashflow (i takie gry nadal będę organizował). W tej grze przewija się czasem inwestycja w Krugerrandy. I jest wtedy okazja pokazać jak wygląda prawdziwy złoty Krugerrand…

Tak prezentują się monety.

Kwadratowe opakowania Quadrum – można kupić z już wyciętymi otworami o różnej średnicy – i dopasować do poszczególnych monet (mają niestety różne średnice).


Część do podziwiania – miniaturowe monety

Do tego celu mam drewnianą szkatułkę na 5 monet – poziomą. Z tej samej serii drewnianych Quardum. Także z kwadratowymi opakowaniami – ale z małymi wycięciami na małe monety o wadze 1/4 uncji.

Do dokładnego oglądania przyda się lupa:


Część inwestycyjna – sztabki

Korzystam z modułów CoinBox – które dostępne są dla monet / sztabek. Mieszczą np. 9 sztabek w standardowym rozmiarze blistra.

Na zdjęciu trzy sztabki o różnej gramaturze (1 uncja, 20g i 5 g).


A tak wygląda 5 gramów złota z rafinerii Assay

Bardziej jako ciekawostka – jak opakowany jest mikroskopijnie cienki listek złota. Ale za to z certyfikatem.

Pomagam indywidualnym inwestorom i ich rodzinom budować zamożność poprzez świadome i przemyślane decyzje inwestycyjne i zarządzanie majątkiem.
Jeżeli Twoje cele finansowe to coś więcej niż tylko poduszka bezpieczeństwa i spłata kredytu na mieszkanie to zapraszam do współpracy,
Remigiusz Stanisławek
Certyfikowany Doradca Finansowy
EAFP, FECIF, MDRT ToT

Potrzebujesz informacji?

Zostaw adres e-mail aby otrzymać dodatkowe materiały informacyjne i przypomnienie o najbliższym webinarze na temat mojej działalności.

   

  Polityka Prywatności, RODO, Podstawy prawne działalności, Wpis do rejestru KNF , Ryzyka, Rezygnacja
  © 2007 - :: Remigiusz Stanisławek oraz firma Rodzinne Finanse.


  Portal prowadzą wspólnie: Remigiusz Stanisławek oraz firma Rodzinne Finanse z siedzibą w Poznaniu, os. St. Batorego 59A/1 NIP: 618-164-12-13. Działalność firmy Rodzinne Finanse nie jest związana z formami inwestowania o których mówi "Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi" i nie jest nadzorowana przez KNF. Natomiast Remigiusz Stanisławek jako osoba fizyczna jest umocowanym współpracownikiem Domu Maklerskiego i ma uprawnienia do udzielania inwestorom informacji na temat instrumentów finansowych w formie m.in. akcji, obligacji korporacyjnych, funduszy zamkniętych z oferty Domu Maklerskiego które to inwestycje objęte są nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Więcej informacji na temat formalno-prawnej różnicy między działalnością firmy Rodzinne Finanse a moją osobistą działalnością jako osoba fizyczna w tematach inwestycyjnych znajdziesz na tej stronie.


  Informacje podane w portalu zawierają wyłącznie opisy, obliczenia, analizy i przykłady o charakterze informacyjnym. Opisywane inwestycje nie są lokatą bankową, z inwestowaniem wiąże się ryzyko, a podane stopy zwrotu z inwestycji są wartościami historycznymi lub oczekiwanymi i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych wyników w przyszłości ani tym bardziej gwarancji ochrony kapitału. Materiał na stronach moich portali nie może być traktowany jako rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji na rynku kapitałowym. Każda inwestycja wymaga indywidualnej oceny ryzyka przez inwestora. Informacje nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 69, par. 2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005 r. Mają charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb inwestora.