Prezydent podpisał dziś ustawę o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym (OIPE). To kolejna (po IKE i IKZE) forma oszczędzania na emeryturę zawierająca zaszyte korzyści podatkowe.
To przypomniało mi że miałem zaszczyt brać udział w pracach nad kształtowaniem podstaw OIPE!
Stąd też chcę podzielić się dziś przygodą, która rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy to zostałem wybrany jako jedyny reprezentant Polski do Międzynarodowej Grupy Roboczej działającej pod egidą organizacji FECIF (European Federation of Financial Advisers and Financial Intermediaries) oraz EFFP (European Federation of Financial Planning). Ta grupa była częścią większego projektu Komisji Europejskiej, który skupiał się na przyszłości systemów emerytalnych w Europie.
Zadaniem naszej Grupy Roboczej było współtworzenie podstaw pod przyszły produkt – Pan-European Pension Product (PEPP). Kluczowym wyzwaniem było znalezienie praktycznych rozwiązań, aby produkt PEPP mógł dostosować się do mobilności pracowników w UE, pozwalając na inwestowanie w jednym produkcie, który działałby efektywnie w każdym z ponad 20 krajów Unii niejako podążając za zmieniającym miejsce pracy i zamieszkania (na inny kraj w UE) pracownikami.
Jednym z największych wyzwań była różnorodność prawna i podatkowa w krajach UE. Brak ogólnie akceptowanego modelu na poziomie europejskim, który umożliwiałby efektywne funkcjonowanie takiego wielo-krajowego rozwiązania emerytalnego, wymagał od nas kreatywności i innowacyjności. Dodatkowo, ważnym aspektem było włączenie zachęt podatkowych, które różnią się w każdym kraju, aby zachęcić obywateli do oszczędzania na emeryturę.
Zielone światło na kongresie FECIF w Paryżu
Po kilku miesiącach intensywnej pracy, mieliśmy zaszczyt przedstawić nasze wyniki na zebraniu Zarządu FECIF w Paryżu w grudniu 2016 roku. Dostaliśmy mandat do dalszego działania.
2026-12 Na spotkaniu zarządu FECIF w Paryżu – ja z tyłu stołu po lewej stronie
Końcowy sukces i uchwalenie w 2019 roku rozporządzenia UE o produktach PEPP pokazuje że nasze działania mogą faktycznie ułatwić obywatelom Europy budowanie oszczędności emerytalnych.
To także przykład, jak organizacje pozarządowe i eksperci finansowi mogą wspólnie pracować nad rozwiązaniami, które mają wpływ na życie obywateli całej Unii Europejskiej.
Dziękuję wszystkim z którymi realizowałem tę przygodę.
Po latach widać że było warto
Udało się wystartować z dalszymi pracami nad rozwojem transgranicznych rozwiązań prawnych dotyczących produktów emerytalnych. A ostatecznie teraz w październiku 2023 roku produkt trafia do Polski!
Podsumowanie i Przyszłość
OIPE to krok naprzód w tworzeniu bardziej zintegrowanego i elastycznego europejskiego systemu emerytalnego.
Cieszę się, że mogłem być częścią tego przełomowego projektu
Ciekaw jestem co do jego wpływu na przyszłość oszczędzania na emeryturę w Europie.
Na koniec: co to takiego to OIPE?
O samym produkcie dowiesz się więcej na portalu www.wybieramyoipe.pl (mojego autorstwa) który jest formą encyklopedii na temat tego typu produktów.