Poszukujesz inwestycji?
Dołącz do Finansowego SPA

Jak monitorować kurs złota szukając okazji na spadkach?

Artykuł z danymi aktualnymi na 2021-11-30.

Kurs złota dla inwestorów w Polsce zależy od ceny spot (w USD) oraz kursu PLN/USD. Po mocnych wzrostach (+10% od 1.10.2021 do 17.11.2021) nastąpiły spadki kursu o ponad 5%. Pojawia się pytanie: czy to dobry moment na zakup?

W artykule pokazuję kilka wykresów i analiz – a na końcu …

… przedstawiam narzędzie (może być bezpłatne) do automatycznego monitorowania kursu złota.

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Tak samo jak nie ma odpowiedzi czy zakup akcji dziś jest lepszy niż zakup za kilka miesięcy. Przy długoterminowym inwestowaniu ryzyko kupna w 'nieidealnym’ momencie jest mniej istotne niż przy próbie krótkoterminowych spekulacji. A przy tego typu aktywie jak złoto rozwiązaniem mogą być po prostu zakupy niesystematyczne. Rozwiązaniem jakie ja stosuję to po prostu zakupy mniej lub bardziej systematyczne co kilka miesięcy.


Nie się łapać górek i dołków, ale można sobie pomóc

Część inwestorów chce próbować trafić dobry moment na zakup – co w praktyce oznacza czekanie na moment gdy ceny złota istotnie spadną, tak aby kupić więcej złota w dobrej cenie. Jest tutaj ryzyko że … nie spadną, lub korekta nastąpi za kilka lat. Ale wiele osób jest gotowe to ryzyko ponieść – w końcu ceny złota spadały już chwilowo w ostatnich 20 latach nawet o 30%. Ale tylko jeden raz. Chwilowe spadki zwyczajowo były na poziomie nie większym niż kilkanaście procent.

Wykres złota (w PLN) za okres 20 lat od 30.11.2001 do 30.11.2021 i dwie największe korekty


Dla inwestora w PL istotny jest kurs dolara

A ten też potrafi się zmieniać. I nie zależy to wyłącznie od inflacji. Na kursie PLN/USD widzieliśmy już istotne wahania kursu. Pomijając 'dziwne’ lata z poprzedniej dekady (od 2002 do 2008 kurs dolara spadł o… 50% z około 4,5 zł do 2,02 zł!). Ale i ostatnich 10 latach występowała zmienność (jak na wykresie):

Wykres kursu dolara (w PLN) za okres 10 lat od 30.11.2011 do 30.11.2021 i dwie największe korekty


Chcesz polować na niższą cenę złota? Musisz śledzić kurs!

Śledzenie kursu 'ręcznie’ – jest dość uciążliwe. Kto próbował wie że to nierealne aby codziennie systematycznie monitorować kurs złota. A do tego zajmujące czas (niby minimalnie – ale zajmujące jakąś część pamięci w mózgu – aby ciągle o tym pamiętać).

Od kilkunastu lat jest na to rozwiązanie…


Kroczący Stop Loss w portalu Opiekun Inwestora

Portal Opiekun Inwestora to inny z moich biznesów. To narzędzia wspomagające inwestorów na rynku funduszy inwestycyjnych. Firma działa od 2007 roku. W ramach abonamentów dostępne jest najważniejsze dla każdego inwestora narzędzie: Kroczący Stop Loss.

Abonament dający dostęp do automatycznego monitorowania wycen (np. złota) można zakupić. Lub otrzymać bezpłatnie.

Opiekun Inwestora oprócz wycen funduszy na bieżąco monitoruje także kilkanaście innych walorów – w tym wybrane waluty czy też kurs złota (w PLN lub w USD). I to możesz wykorzystać.

Kliknij aby zgłosić się po bezpłatny w pełni funkcjonalny abonament do monitorowania funduszy, ale także kursu złota

Jak działa Kroczący Stop Loss?

 • inwestor wybiera jaki walor ma być monitorowany (np. kurs złota)
 • inwestor wskazuje jaki próg alarmowy ma być przez portal monitorowany (np. 10%)
 • portal zaczyna monitorować wycenę sprawdzając czy wycena spadła ponad określony procent (np 10%)
 • portal nie liczy tego od ceny zakupu – ale od maksymalnej ceny od dnia zakupu – podnosząc próg alarmowy wraz ze wzrostem wyceny (stąd nazwa Kroczący Stop Loss).

Kto powiedział że Kroczący Stop Loss ma być wykorzystywany wyłącznie do zakupionych walorów?

Można ustawić KSL dla np. kursu złota nie po zakupie. Tylko jako monitorowanie kursu – i gdy pojawi się alarm o znaczącym spadku (sam decydujesz jaki to ma być procent) po prostu otrzymasz alarm e-mail (i opcjonalnie SMS) z informacją że właśnie to się wydarzyło. I wtedy można rozważać podjęcie decyzji inwestycyjnej.


Krok 1. Aktywacja powiadomienia

Czyli określenie co monitorować i z jakim progiem alarmowym

Krok 2. Dodatkowe parametry

Np opcjonalne cykliczne raporty:

I dodatkowe informacje w powiadomieniu czy też wysyłkę alarmów SMS.

Krok 3. Powiadomienie jest już zdefiniowane

Jeżeli kurs złota (w PLN) spadnie o ponad 10% otrzymasz e-mail (oraz SMS) z informacją o alarmie.


Tak wygląda przykładowy e-mail z alarmem

Wyjaśnienia dotyczące powyższego przykładu:

 • (1) monitorowanie ceny złota w PLN aktywowane w Opiekunie Inwestora dnia 2020-02-18
 • celem było czekanie na spadek ponad 12%, tak aby próbować kupić złoto po kolejnej większej korekcie
 • chwilę potem była korekta 9,96% (2020-03) ale nie było przekroczenia progu 12% więc nie było alarmu
 • w maju 2020 była korekta 10,5% (2020-05-15) ale nie było przekroczenia progu 12% więc nie było alarmu
 • (3) dopiero 2020-11-27 spadek od maksymalnej wyceny (2) z 2020-08-06 (liczonej od daty uruchomienia monitorowania) przekroczył 12% i stąd pojawił się powyższy e-mail alarmowy
 • ponieważ w powiadomieniu ustawione były raporty w 2 dniu miesiąca – to pojawia się informacja że od poprzedniego powiadomienia (czyli raportu miesięcznego) był spadek o 10,5%


Co jeszcze może pokazać Opiekun Inwestora

Na przykład porównanie na jednym wykresie ceny złota (USD), kursu dolara i ceny złota w PLN.


Jak wypadło polowanie na cenę po korekcie w powyższym przykładzie?

Słabo.

 • Co prawda można było potem przez wiele miesięcy kupić złoto po cenie około 10-15% poniżej lokalnej górki z sierpnia 2020.
 • Ale … cena w momencie uruchomienia monitorowania (w lutym 2020) była jakby nie patrzeć niższa o 5%…

Może nie warto czekać?

Złoto inwestycyjne zakupisz z moim pośrednictwem. Sprawdź.

Pomagam indywidualnym inwestorom i ich rodzinom budować zamożność poprzez świadome i przemyślane decyzje inwestycyjne i zarządzanie majątkiem.
Jeżeli Twoje cele finansowe to coś więcej niż tylko poduszka bezpieczeństwa i spłata kredytu na mieszkanie to zapraszam do współpracy,
Remigiusz Stanisławek
Certyfikowany Doradca Finansowy
EAFP, FECIF, MDRT ToT

Potrzebujesz informacji?

Zostaw adres e-mail aby otrzymać dodatkowe materiały informacyjne i przypomnienie o najbliższym webinarze na temat mojej działalności.

   

  Polityka Prywatności, RODO, Podstawy prawne działalności, Wpis do rejestru KNF , Ryzyka, Rezygnacja
  © 2007 - :: Remigiusz Stanisławek oraz firma Rodzinne Finanse.


  Portal prowadzą wspólnie: Remigiusz Stanisławek oraz firma Rodzinne Finanse z siedzibą w Poznaniu, os. St. Batorego 59A/1 NIP: 618-164-12-13. Działalność firmy Rodzinne Finanse nie jest związana z formami inwestowania o których mówi "Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi" i nie jest nadzorowana przez KNF. Natomiast Remigiusz Stanisławek jako osoba fizyczna jest umocowanym współpracownikiem Domu Maklerskiego i ma uprawnienia do udzielania inwestorom informacji na temat instrumentów finansowych w formie m.in. akcji, obligacji korporacyjnych, funduszy zamkniętych z oferty Domu Maklerskiego które to inwestycje objęte są nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Więcej informacji na temat formalno-prawnej różnicy między działalnością firmy Rodzinne Finanse a moją osobistą działalnością jako osoba fizyczna w tematach inwestycyjnych znajdziesz na tej stronie.


  Informacje podane w portalu zawierają wyłącznie opisy, obliczenia, analizy i przykłady o charakterze informacyjnym. Opisywane inwestycje nie są lokatą bankową, z inwestowaniem wiąże się ryzyko, a podane stopy zwrotu z inwestycji są wartościami historycznymi lub oczekiwanymi i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych wyników w przyszłości ani tym bardziej gwarancji ochrony kapitału. Materiał na stronach moich portali nie może być traktowany jako rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji na rynku kapitałowym. Każda inwestycja wymaga indywidualnej oceny ryzyka przez inwestora. Informacje nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 69, par. 2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005 r. Mają charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb inwestora.