Dziś chcę podzielić się z Wami ważną dla mnie informacją: po raz ósmy mam zaszczyt wykładać na studiach podyplomowych “Bankowość i Doradztwo Finansowe“ pod kierownictwem dr. Krzysztofa Waliszewskiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. To dla mnie też chwila refleksji nad tym, jak szybko leci czas…
Współpracę z Uniwersytetem Ekonomicznym jako wykładowca w ramach tych studiów podjąłem 8 lat temu, ale historia jest znacznie starsza 🙂 To uczelnia którą ukończyłem (1998) na katedrze Informatyki Ekonomicznej u prof. Witolda Abramowicza. I już w czasie ostatnich lat studiów byłem asystentem w katedrze i prowadziłem pierwsze zajęcia dla studentów (ćwiczenia). Wracam tym samym co roku w stare mury – z nieukrywaną wielką radością.
Edukacja to moja pasja, a bankowość i doradztwo finansowe są dziedzinami, które dynamicznie się rozwijają i wymagają ciągłego poszerzania wiedzy. W trakcie zajęć dzielę się moimi doświadczeniami i wiedzą z kolejnymi grupami specjalistów na rynku finansowym.
Jak co roku zakres moich przedmiotów zaktualizowałem tak, aby odzwierciedlać najnowsze trendy i wyzwania w doradztwie finansowym. Uczestnicy mogą spodziewać się jak zwykle szeregu studiów przypadków oraz praktycznych porad, z dodatkiem obowiązkowej wiedzy teoretycznej.
Edukacja jest kluczem do rozwoju osobistego i zawodowego – także w zakresie doradztwa finansowego i bankowości. Dumnie jest brać w tym aktywny udział.
Dziękuję Katedrze za ponowne zaproszenie do współpracy!
Dla zainteresowanych wyciąg informacji na temat studiów
Celem Studium jest przekazanie słuchaczom wiedzy teoretycznej i praktycznej z 2 obszarów tematycznych – Bankowości i Doradztwa finansowego. Program studiów we wskazanych obszarach spełnia europejskie standardy określone przez Związek Banków Polskich na Europejski Certyfikat Bankowca ECB EFCB 3E w przypadku modułu Bankowość oraz Europejską Federację Doradców Finansowych EFFP Europa (European Federation of Financial Professionals) w Bad Homburg (Niemcy) za pośrednictwem Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (EAFP) na certyfikat Europejskiego Asystenta Finansowego (EFG®, European Financial Guide) w przypadku modułu Doradztwo finansowe.
Treści programowe modułu Bankowość koncentrują się na takich obszarach tematycznych jak: Struktura gospodarcza i finansowa Unii Europejskiej, Polityka monetarna w UE, System finansowy w UE i Unia Bankowa, Dopasowanie produktów i usług do potrzeb klientów, Produkty i usługi, Klienci detaliczni, Klienci zamożni, Klienci MSP, Klienci korporacyjni, Etyka, Ryzyko kredytowe, Ryzyko płynności, Ryzyko rynkowe, Ryzyko operacyjne i inne ryzyka, Audyt wewnętrzny, compliance i system kontroli, Analiza rentowności. Treści programowe modułu Doradztwo finansowe dotyczą planowania finansów osobistych i wspomagania zarządzania finansami przedsiębiorstw z sektora MŚP oraz otoczenia prawno-ekonomicznego tych procesów.
Moduł Bankowość
Jest zgodny z najnowszymi wymogami Związku Banków Polskich na Europejski Certyfikat Bankowca ECB EFCB 3E przygotowujący do egzaminu na ten certyfikat
Struktura gospodarcza i finansowa Unii Europejskiej i obejmuje takie zagadnienia jak:
- Polityka monetarna w UE
- System finansowy w UE i Unia Bankowa
- Dopasowanie produktów i usług do potrzeb klientów (Klienci detaliczni, Klienci zamożni, Klienci MSP, Klienci korporacyjni)
- Etyka
- Ryzyko kredytowe
- Ryzyko płynności
- Ryzyko rynkowe
- Ryzyko operacyjne i inne ryzyka
- Audyt wewnętrzny, compliance i system kontroli
- Analiza rentowności
Moduł Doradztwo finansowe
Jest zgodny z wymogami Europejskiej Akademii Planowania Finansowego EFPA Polska przygotowujący do egzaminu na certyfikat Europejskiego Asystenta Finansowego EFG®
- Podstawy planowania finansowego
- Podstawy makroekonomii. Polityka gospodarcza. Polityka finansowa
- Obszary niepewności w gospodarstwie domowym oraz MŚP
- Produkty ubezpieczeniowe dla gospodarstw domowych oraz MŚP
- Rynek ubezpieczeń zdrowotnych
- Regulacje prawne rynku finansowego i elementy prawa cywilnego
- Przepisy prawa podatkowego – wybrane zagadnienia w aspekcie optymalizacji podatkowej
- Uwarunkowania procesu inwestowania
- Lokowanie kapitału na giełdzie i poza giełdą
- Inwestowanie w nieruchomości i ich finansowanie
- Analiza finansowa gospodarstw domowych i podmiotów gospodarczych
- Bilans i analiza bilansu w gospodarstwie domowym
- Rola systemu emerytalnego w planowaniu finansów osobistych
- Kalkulator finansowy jako narzędzie pracy doradcy finansowego
- System software’owy wykorzystywany w pracy doradcy finansowego
- Kompetencje psychologiczne doradcy finansowego w obsłudze klienta
- Elementy etyki Doradztwo sukcesyjne