Zorganizowane osady inwestycyjne z usługą podnoszenia wartości ziemi

W rynku nieruchomości oprócz inwestycji w w biznesy deweloperskie czy też mieszkania na wynajem (projekt wspólnego inwestowania) udostępniam inwestorom możliwość lokowania kapitału w grunty inwestycyjne. Z naciskiem na słowo inwestycyjne (czyli do późniejszej odsprzedaży po podniesieniu wartości).

Jak zawsze współpracując z kilkoma najlepszymi partnerami na rynku.

Inwestujemy wyłącznie w zorganizowane osady ziemskie na początkowym etapie (tuż po podziale dużego gruntu na działki inwestycyjne). Celem jest w czasie 2-6 lat doprowadzić osady (kupione jako zwykły grunt) i okolice do poziomu, w którym możliwa będzie sprzedaż dla końcowego Klienta w celu budowy rezydencji przez kupującego. Nieprzypadkowo pada słowo rezydencja – celujemy głównie w grunty o lokalizacjach 'premium’. Sam nie zainwestowałbym w 'tanie działki’ tylko dlatego że są tanie.

Minimalna inwestycja wynosi tutaj około 200-300.000 zł. Pomagam też w pozyskaniu kredytowania bankowego na działki inwestycyjne (gdzie bank po swojemu wycenia działkę co może być dowodem na rynkowy poziom cen).

Dołączenie tej kategorii inwestycji (także do mojego prywatnego portfela) poprzedziło ponad 6 miesięcy analiz, zdobywania wiedzy, kilku tysięcy kilometrów autem w celu odwiedzin poszczególnych osad, wielu dni dodatkowych szkoleń, spotkań (czasem kilkudniowych) z Land Deweloperami oraz analizy dokumentów i zdobywania wiedzy w tym zakresie.

Ceny zakupu działek na osadach z reguły rosną wraz z rozwojem infrastruktury – najniższa cena będzie w trakcie ’premiery’ danej osady. Tak samo jak największy wybór działek (nie wszystkie są jednakowo atrakcyjne).

Więcej informacji, dostęp do nagrań z 'producentami’ osad inwestycyjnych oraz materiały edukacyjne uzyskasz dołączając do Finansowego SPA. Poniżej najważniejsze z nich w skrócie.


Kolejne 10 lat może należeć do nieruchomości gruntowych i działek rekreacyjnych

Zmieniają się zasady spędzania wolnego czasu, zmieniają się oczekiwania mieszkaniowe różnych grup wiekowych. Możliwości pracy zdalnej czy też po prostu chęć wypoczynku w bliskości natury połączone ze wzrostem zamożności społeczeństwa generują coraz większy popyt na model ’second home’. Drugi dom jako miejsce do odpoczynku od zgiełku dużego miasta i od codziennej pracy zawodowej.

Działki inwestycyjne to nie tylko 'second home’. Najchętniej wybierane przez Polaków kierunki wakacyjne (morze, góry, Mazury) to generuje ’popyt na podaż obiektów na wynajem’. Wiele działek pozwala na budowę obiektów noclegowych.


Inwestujemy w 'szczerym polu’…

… po to aby po kilku latach teren osady był gotów dla docelowych Klientów i przygotowany do budowy domów/rezydencji. Z pełną infrastrukturą (drogi, tam gdzie to możliwe – tereny wspólne, oświetlenie, media- woda, prąd i tam gdzie możliwe: kanalizacja.

Największy potencjał zysku mają inwestorzy, którzy odważą się zainwestować na pierwszym etapie.

Po to aby powstało to…

Teren przykładowej zrealizowanej osady (drogi, pełne uzbrojenie) wygląda przykładowo tak:

Lub tak:

Pojawienie się pierwszych budynków może znacznie podnieść wartość działek:


Niezależność i duży wybór gruntów

1W odróżnieniu od większości pośredników na tym rynku nie współpracuję tylko z jedną firmą. Nie ma bowiem 'jedynej najlepszej’ oferty gruntów i osad inwestycyjnych na rynku.
Współpracując ze mną masz dostęp do kilku starannie wyselekcjonowanych land deweloperów. Firm z wieloletnim doświadczeniem i ze zrealizowanymi z sukcesem inwestycjami z przeszłości.

2Nie inwestujemy w 'wyalienowane’ pojedyncze działki… Inwestujemy w grunty w zorganizowanych osadach. w różnych regionach (morze, góry, Warmia i Mazury).

Dlaczego zorganizowane osady ziemskie?

3Jedynie zorganizowane osady inwestycyjne dają możliwość całkowicie bezobsługowego podnoszenia wartości inwestycji przez 'operatora’ jakim jest Land Developer. Koszty takich działań rozkładają się proporcjonalnie na wszystkie działki.

4Dziś nabywamy dosłownie gołe pole. Po to aby oprócz możliwego wzrostu samych cen gruntu znacząco podnieść wartość przez budowę infrastruktury i dodatkowych udogodnień dla przyszłych nabywców. Docelowy nabywca (już na rynku wtórnym) będzie szybko chciał przystąpić do budowy wymarzonego second home’u. Płaci za to że nie musi czekać.

Jak bezobsługowo podnosić wartość gruntu?

5Różne osady i różni land deweloperzy będą różnić się w zakresie i formalnym zabezpieczaniu obiecywanych prac. W ramach opłaty (obowiązkowej dla kupujących działki w osadach, czasem jest już wliczona w cenę działki) realizowane są przykładowo: drogi wewnętrzne z oświetleniem, utrzymanie gruntu (koszenie), uporządkowanie działek (krzewy, drzewa itp), zapewnienie mediów (rozprowadzenie wody do działek, prąd, kanalizacja) obsługa prawna, przygotowanie części wspólnych (np. boisko, pomost przy jeziorze, sad owocowy, altana grillowa, ogrodzenie i tym podobne).

6Plany podnoszenia wartości powinny być dobrze zabezpieczone formalnie – to bardzo ważny element decyzji inwestycyjnej. Obiecać można wszystko… Dlatego w grupie osad które proponuję znajdziesz nawet takie, w których realizacja prac dodatkowych w zakresie budowy wartości (części wspólne, drogi itp)  są zapisane w akcie notarialnym i za które płacisz dopiero po ich wykonaniu.

Trudniej analizować grunty niż mieszkania

7W grunty nie inwestuje się 'przez internet’ klikając w wybraną działkę… Odwiedzam poszczególne lokalizacje, i mam o nich swoje prywatne przemyślenia inwestycyjne. Zarówno do całej osady jak i do poszczególnych działek. To jeden z elementów wsparcia który otrzymujesz.

8Wymogi dla Land Deweloperów to nie tylko dobrze napisane umowy, to także umiejętność współpracy z lokalnymi instytucjami w gminach, doświadczenie w analizie dokumentów i ocenie perspektyw rozwoju regionu czy danej lokalizacji. I oczywiście historia wcześniejszych realizacji i długa obecność na rynku.

9Wybierając grunt trzeba zwrócić uwagę na nawet ponad 30 elementów. W przypadku osad większość pracy wykonuje Land Deweloper. Część z tematów do sprawdzenia może być dla niezaznajomionego z tematem inwestora nieznana. I można coś przeoczyć. Otrzymasz stosowną wiedzę oraz pełną dokumentację poszczególnych lokalizacji / działek.

Inwestycja długoterminowa – nie spekulacja

10Inwestycja w grunty to inwestycja raczej długoterminowa – ale za to jej posiadanie jest tanie. W przeciwieństwie do nieruchomości, których utrzymanie wiąże się z istotnymi kosztami, czynszami, opłatami – w przypadku gruntów będzie to wyłącznie niewielki podatek od gruntu.

11Grunt to przede wszystkim Twoja własność. To realne aktywo. Musi tylko być dobrze ułożone w portfelu inwestycyjnym aby nie było presji do 'szybkiej sprzedaży” w przypadku potencjalnej dekoniunktury. Grunt trudno stracić. A w zorganizowanej osadzie wraz z jej rozwojem ma szansę znacznie zwiększyć swoją wartość. Zdarza się że zakup inwestycyjny zmienia się w przyszłości w wykorzystanie dla siebie / rodziny / przekazanie dzieciom.

Jakość ma swoją cenę

12Można oczywiście odnaleźć działki w podobnych lokalizacjach w nawet o połowę niższej cenie niż te które prezentuję inwestorom. Najczęściej ta niska cena z czegoś wynika… Pomijając np ryzyka formalne nie obejmuje kosztów podnoszenia wartości (utrzymania, uzbrojenia terenu, przygotowania infrastruktury wspólnej, dróg wewnętrznych itp).

13Ważna jest także jakość umowy i dokumentów formalnych. Co powiesz na inwestycję w której obowiązki realizacji budowy 'obiektów wspólnych’ wpisane są bezpośrednio w akcie notarialnym?

14Musisz myśleć o przyszłym nabywcy. To raczej na pewno nie będzie kolejny inwestor. W przygotowanej i ukończonej osadzie zaczną pojawiać się nowe domy, nowe rezydencje. To zdecydowanie miejsca dla zamożnych. Dlatego moim zdaniem nie warto zwracać uwagi na działki małe – tylko na średnie i większe (co ma oczywiście wpływ na cenę – to najczęściej działki 1500-2500 m2). Końcowy zamożny nabywca doceni też sąsiedztwo które będzie całkiem inne w przypadku osady kilkudziesięciu takich domów/rezydencji niż osobnej działki gdzie nie wiadomo co może powstać tuż obok…


Kto jest docelowym Klientem do odsprzedaży działek w przyszłości

Inwestując należy myśleć o docelowym kupującym:

 • Klienci z okolicznych większych miejscowości którzy chcą mieć rezydencję / dom w zamkniętej enklawie,
 • Klienci z innych regionów Polski kupujący gotową do zabudowy działkę w celu stworzenia własnego ’second home’ do wypoczynku dla siebie (i często także dla swojej rodziny)
 • Inwestorzy kupujący działki w trakcie podnoszenia wartości – po już wyższej cenie niż przy starcie sprzedaży osady – kupujący w celach inwestycyjnych (świadomie płacą więcej nie chcąc inwestować we wczesnej fazie)
 • Klienci kupujący działki w celu budowy domów na wynajem lub przy większych działkach (zdarzają się oferty działek np 6.000 m) z możliwością budowy małych pensjonatów
 • Zdarzy się że że początkowy cel inwestycyjny zmieni się w inwestycję prywatną…

Czekanie na wzrost wartości prawie nic nie kosztuje

I to w tym obszarze inwestowania jest najpiękniejsze. Nie ma tu czynszów, opłat za media itp.


Grunty to nie jest inwestycja bez ryzyka!

Każda inwestycja wiąże się z ryzykami i może zamiast zysków prowadzić do utraty części a w skrajnych przypadkach nawet całości kapitału. O przykładowych ryzykach przeczytasz tutaj.

Co prawda w przypadku gruntów – gdzie inwestor staje się ich właścicielem trudno mówić o ryzyku utraty całości kapitału. Ale pozostają inne ryzyka – w tym wydłużenia czasu inwestycji, trudności w pozyskaniu klienta, sprzedaży po niższej cenie…

Ryzyka inwestycyjne można ograniczać – ale nie można ich całkowicie wyeliminować. Jeżeli Twój doradca finansowy lub jakaś firma pisze lub mówi o pewnych czy też „gwarantowanych” inwestycjach z gwarantowanym zyskiem polecam trzymać się od takich propozycji z daleka…


Prywatnie też inwestuję w grunty typu osady inwestycyjne

W moim zestawieniu inwestycji rezerwuję utrzymywanie 8-12% portfela na ten model inwestowania.

Wszystkie moje prywatne inwestycje realizuję w tych samych projektach które udostępniam w Finansowym SPA. Nie mam nic do ukrycia. Moją teczkę – a właściwie kilka teczek – z dokumentami ponad 30 inwestycji (pożyczki, udziały w spółkach, akcje, obligacje korporacyjne, FIZ, inwestycje alternatywne, ubezpieczenia) są do wglądu w moim biurze w Poznaniu.


Interesuje Cię tylko temat gruntów?


Chcesz rozpocząć wspólne inwestowanie?

Ale jeżeli z jakiegoś powodu uznasz że jest za wcześnie na rozmowę i chcesz na razie anonimowo (wystarczy email) uzyskać więcej informacji na temat wybranych możliwości inwestycyjnych skorzystaj z uproszczonego formularza poniżej. Otrzymasz e-mailem pakiet dodatkowych informacji.

  Formularz wstępnego zainteresowania

  Jeżeli na razie oczkujesz tylko dodatkowych informacji.

  Email (wymagane)

  Chcę uzyskać więcej informacji na temat (*): (możesz zaznaczyć kilka tematów)
  Inwestycje w biznesy - forma pożyczki (od 10.000 zł)Inwestycje w biznesy - wspólnik w biznesie (od 50.000 zł)Inwestycje deweloperskie (od 10.000 zł)Złoto (od 30 gram)Inwestycja w biznes filmowy (od 10.000 zł)Ubezpieczenia na życieInne tematy (proszę opisać w polu komentarza)

  Imię i nazwisko, telefon (opcjonalne)

  Dodatkowe informacje / pytania (opcjonalne)

  Informacje dodatkowe dotyczące formalnego umocowania w poszczególnych formach inwestowania

  (*) Inwestycje w formie pożyczek / udziałów w spółkach / inwestycje alternatywne nie są instrumentami inwestycyjnymi w rozumieniu o obrocie, nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, nie są w żaden sposób powiązane z jakimkolwiek Domem Maklerskim. Te inwestycje realizować możesz za moim pośrednictwem, gdzie występuję jako firma: Remigiusz Stanisławek Rodzinne Finanse

  (**) Inwestycje finansowe w rozumieniu ustawy o obrocie to np. obligacje, akcje czy też fundusze zamknięte. Inwestycje te realizuje się za pośrednictwem wybranego przez inwestora Domu Maklerskiego (jednego lub kilku). Są to inwestycje podlegające pod nadzór KNF – przy czym nie oznacza to bezpieczeństwa tych inwestycji ani żadnych gwarancji. KNF nadzoruje głównie procesy związane np. z procesami przygotowania oferty, obsługi oferty, obsługi procedury zapisów na takie inwestycje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami moja współpraca z wybranym przeze mnie Domem Maklerskim realizowana jest jako współpracownik AFI (Agenta Firmy Inwestycyjnej) w oparciu o stosowne pełnomocnictwo (do wglądu na spotkaniach osobistych). Jednocześnie informuję że moja współpraca z AFI w ramach obsługi inwestorów dla Domu Maklerskiego jest realizowana przez mnie: Remigiusz Stanisławek (osoba fizyczna) a nie jako firma Remigiusz Stanisławek Rodzinne Finanse. 


  Grunty inwestycyjne – informacje formalne

  Grunty inwestycyjne to jedna z tak zwanych inwestycji alternatywnych. Nie jest to instrument finansowy w rozumieniu ustawy o obrocie. Pośrednictwo w zakupie gruntów inwestycyjnych nie podlega nadzorowi KNF i nie jest w żaden sposób powiązane z żadnym Domem Maklerskim. Współpracę w tym zakresie realizować możesz z firmą Remigiusz Stanisławek Rodzinne Finanse.