11.2018 Afera ‚KNF’ a produkty z mojej oferty

Sytuacja na rynku po ujawnieniu afery KNF

Wizyta Leszka Czarneckiego w KNF i rozmowa, która rozsławiła na całą Polskę techniczne „szumidła” ma jednak dalszy ciąg. Chwilowo (miejmy nadzieję) zachwiała zaufaniem do najważniejszej instytucji nadzoru rynku finansowego w Polsce. A to wśród osób o małej wiedzy finansowej może prowadzić do całkowicie nieracjonalnych decyzji, które potrafią dotknąć także świadomych inwestorów.

Moje produkty nie są zagrożone bieżącą sytuacją Grupy Getin

A skąd zamieszanie wokół Idea Banku?

W dniu 13.11.2018 Idea Bank został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF. Sprawa nie dotyczy co prawda działalności operacyjnej ale sprawy z przeszłości: prowadzenia działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego.

Jednocześnie tego samego dnia (13.11.2018) przewodniczący KNF podał się do dymisji w związku z informacjami jakie upubliczniła Gazeta Wyborcza.

Nie ma to żadnego związku z bieżącą sytuacją banku. Ale – tego wiele osób posiadających lokaty w tym banku nie wie, nie rozumie i nie doczyta (nie chce doczytać?).

Cały rynek finansowy przygląda się tej sytuacji

Pojawiło się wiele artykułów w mediach nie tylko tematycznych, biznesowych. Temat ‚IdeaBanku/afery KNF’ był szeroko komentowany we wszystkich stacjach telewizyjnych.

Kilka ‚afer’ związanych z nieudanymi inwestycjami oferowanymi w grupie Getin/Open/Noble nie miało wielkiego zasięgu. Dotyczyły raczej posiadaczy tych produktów oraz osób interesujących się rynkiem kapitałowym.

Teraz zasięg rażenia jest znacznie większy. Dziś prawie każdy słyszał już o tej aferze i można przyjąć, że większość Polaków coś słyszało o ‚aferze w grupie Getin’.

A to, szczególnie u osób oszczędzających niewielkie środki na lokacie i nie mających wiedzy finansowej (w szkołach tego nie uczą) oraz bazujących na opiniach z for internetowych wywoływać będzie nagłe, negatywne emocje. A w takich emocjach mogą pojawiać się nieracjonalne działania.

Wiele osób mających oszczędności w bankach Grupy Getin niestety nie ma pojęcia jak działa system bankowy, Bankowy Fundusz Gwarancyjny ani też nie rozumie (bez wyjaśnienia), że wpis na listę ostrzeżeń publicznych nie dotyczy dzisiejszej kondycji banku, tylko wydarzeń z przeszłości związanych z oferowaniem inwestycji.

Jeżeli te niedoinformowane osoby zaczną masowo wycofywać pieniądze, mogą teoretycznie doprowadzić nawet do niewypłacalności Banku (i uruchomienia środków z BFG). To oczywiście bardzo mało prawdopodobny scenariusz – tym bardziej że już nawet KNF na każdym kroku wyjaśnia że nie chodzi o bieżącą sytuację banku.

Lokaty lokatami. A co z inwestycjami związanymi z Grupą Getin?

Istnieje ryzyko, że obok lokat bankowych inwestorzy mogą zacząć masowo zamykać produkty finansowe zakupione w tychże bankach. Do czego np mogą zachęcać doradcy, którzy np będą odchodzić do innych firm ze swoim portfolio klientów.

Co dalej?

Ja zakładam, że inwestorzy jednak się opamiętają – i z każdej strony słysząc (a tego na dziś trzeba rynkowi), że wpisanie IdeaBanku na listę ostrzeżeń publicznych nie jest związane z jakimiś bieżącymi problemami banku nie przystąpią do masowych wypłat z lokat bankowych w tym banku.

Ale też nie wiemy jakie informacje jeszcze ujrzą światło dzienne…

Wypłaty masowe z inwestycji oferowanych w przeszłości w spółkach Grupy, czy też ze zwykłych funduszy zarządzanych przez TFI z grupy jeżeli się pojawią – to raczej po naprawdę większego kalibru wydarzeniach.