Po to abyś Ty, inwestując ze mną, mógł spać spokojnie. Abyś wiedział, że jest ktoś kto czuwa nad przebiegiem Twoich inwestycji. I sprawdza je dokładnie zanim Ty zainwestujesz. Tak aby Tobie było łatwiej dokonać wyboru.

Oczywiście inwestycję trzeba monitorować nie tylko przed rozpoczęciem, ale także w czasie jej trwania. Tutaj możliwość dostępu do zarządzających i osób związanych z funduszami FIZ daje mi możliwość oceny bieżącej sytuacji. To szczególnie ważne w inwestycjach, gdzie inwestor ma pełen dostęp do kapitału.

Tu inwestor nie może liczyć na to, że producent (czyli fundusz) zasugeruje wypłatę środków z inwestycji.

Producent produktu inwestycyjnego chce aby Twoje pieniądze były zainwestowane w jego produkt (i na pewno nie zasugeruje, kiedy  warto zakończyć inwestycję…). Podczas gdy ja chcę, aby Twoje oszczędności zainwestowane były tam, gdzie uzyskasz najlepszą relację zysku do ryzyka czyli tam gdzie będą dobrze zarabiać. I zapewniam – nie mam tu żadnych sentymentów do producentów – gdy produkt zaczyna słabiej zarabiać – będziesz wiedział, że warto dokonać zmiany.

A tego nie da się realizować bez ciągłego nadzoru.

Doradca finansowy, który sprawdza co na budowie?

doradca-finansowy-na-budowieJeżeli polecam np. inwestycję deweloperską to muszę mieć pewność w jaki sposób minimalizowane są ryzyka danego projektu budowlanego. Oprócz ryzyka samego biznesu jest jeszcze ryzyko związane z ludźmi, którzy dany biznes prowadzą. Dlatego tak ważnym dla mnie jest to aby poznać zarządzających / właścicieli i zadać im czasem wiele trudnych pytań. Znacznie wykraczających poza formalne dokumenty. I oczywiście na bieżąco monitorować przebieg inwestycji.

W inwestycjach – tak jak w biznesie – bardzo ważne jest zaufanie.

A zaufania nie da się budować na odległość.

Sprawdzanie inwestycji z każdej strony, i dostęp np. za pośrednictwem moich partnerów biznesowych do dodatkowych informacji, analiz i audytów pozwala mojej grupie inwestorów bardzo dobrze wiedzieć i rozumieć gdzie i jak inwestowane są ich oszczędności.

Oczywiście podobnie postępuję w przypadku innych inwestycji – tylko wtedy są to raczej spotkania w biurowcach lub na dodatkowych prezentacjach.

Większość polecanych inwestycji wymaga spotkań z dala od Poznania

Ponieważ nie planuję zmiany miejsca zamieszkania – trzeba podróżować. To nie tylko koszty, to także ponad 50 dni w roku spędzonych poza domem i poza rodziną.

lotySprawdzałem swój status milowy i wyświetliły się ciekawe statystyki. To zresztą zainspirowało mnie do napisania tego artykułu.

Statystyki moich podróży PLL LOT po Polsce w ostatnich 20 miesiącach to 45 przelotów. Głównie na trasie POZ-WAW-POZ. W końcu najwięcej funduszy inwestycyjnych ma swoje siedziby w Warszawie. Inne miasta odwiedzam czasem lotami Ryanair lub WizzAir.

Główne kierunki podróży to oczywiście Warszawa. Potem Wrocław, Kalisz i Gdańsk. Rzadziej Łódź, Bydgoszcz, Kraków i Katowice. To także możliwość zaplanowania spotkań z inwestorami – bez trudu znajdziesz miejsca gdzie będę w najbliższych tygodniach.

Po co to robię?

Często przemieszczam się samolotami – ale … do wielu miejsc trzeba dojechać samochodem. Dodajmy do tego przeloty, taksówki, hotele no i trzeba coś jeszcze zjeść… To wszystko z mojej kieszeni. W tym czasie sprzedawcy produktów finansowych jeżdżą po Klientach lub siedzą w swoich przeszkolnych biurach… Po co to robię?

Ponieważ tylko w ten sposób mogę mieć pewność, że dostarczam inwestorom najlepsze produkty. Takie, które dobieram nie w oparciu o slajdy marketingowe, ale o spotkania z prowadzącymi biznesy, spotkania z zarządzającymi funduszami i z przedstawicielami TFI.

Tak ja wyobrażam sobie rzetelne doradztwo finansowe. Możesz tego doświadczyć dołączając do grupy moich Klientów. Teraz Twój krok!

Nie muszę Cię przekonywać, że żaden bank nie wyśle pracownika w takie delegacje. Żadna firma doradztwa finansowego nie sponsoruje pracownikom tego typu wyjazdów (ok, znam jeden wyjątek…). Najczęściej zadaniem pracowników sprzedaży jest oferować produkty, które są na półce i jeżeli gdzieś mają podróżować to na spotkania z Klientami.

— 2 Comments —

    • Panie Łowco 🙂 Nie. Zapewniam. To nie jest żart. Żartem jest sytuacja, w której doradcy nie weryfikują tego co oferują inwestorom. Proszę komentarz o ‚żarcie’ opowiedzieć 700 inwestorom, od których spółka Horcus (prawdopodobnie) wyłudziła 35 mln zł. Więcej informacji tutaj: https://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/tworcy-piramidy-finansowej-zarzuty.html. To przykład tego jak kończy się inwestowanie gdzie inwestorzy nie wymagają od doradców monitorowania, doglądania ani sprawdzania inwestycji… Ja osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji aby zainwestować własne oszczędności w coś na podstawie ‚slajdów marketingowych’. I takie podejście, gdzie doskonale wiadomo w co się inwestuje bardzo cenią sobie inwestorzy. A Pan jak dobiera swoje inwestycje do portfela?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *